Jak dbać o uszy zimą

Zima jak dbać o uszy

Jak dbać o uszy zimą?

To pytanie nasuwa się często w okresie zimowym. Nawyki z dzieciństwa takie, jakie zakładanie czapki na uszy, mogą oczywiście pomóc w zachowaniu dobrego stanu zdrowia. Rozpoczynając od pierwszej, nasuwającej się przyczyny złego stanu zdrowia uszu takiej jaka mróz, zaznaczymy również mniej oczywiste przyczyny i jak sobie z nimi radzić. Więc jak dbać o uszy zimą?

Mrozy

Mrozy mają bardzo zły wpływ na uszy, szczególnie zewnętrzna część ucha – małżowina uszna. Jest ona narażona na odmrożenia w związku z tym należy odpowiednio zabezpieczać uszy przed mrozem czapkami lub nausznikami.

Suche powietrze i jego wpływ na uszy

W związku z obniżoną temperaturą rozpoczyna się sezon grzewczy. Powietrze w mieszkaniu jest ciepłe, bardzo suche i ciężkie pod względem radzenia sobie z naszym organizmem i jego nawilżeniem. Woskowina uszna również zmienia swoją konsystencję, robi się bardziej sucha, zbita, gęsta. Sprzyja to zaleganiu wosku i tworzeniu się tak zwanych czopów woskowinowych. W sytuacji kiedy czujemy, że powietrze w mieszkaniu jest na prawdę suche warto zainwestować w nawilżać powietrza. Sprzyjać to będzie nie tylko uszom, ale również samopoczuciu, lepszej jakości snu oraz zniwelowania suchości gardła po nocy.

Baseny i termy – jak dbać o uszy zimą

Na basenach, a w ostatnich latach bardzo popularnych basenach termalnych, które popularne są w zimowe dni często zdarzają się odmrożenia lub przeziębienia przez brak odpowiedniego wysuszenia uszu po kąpieli i wyjście na zewnątrz, na minusową temperaturę. Woda, która pozostaje w uszach jest bardzo narażona na wychłodzenie, a nawet zamrożenie w związku z tym przed opuszczeniem obiektu należy osuszyć ucho jak tylko głęboko jesteśmy w stanie to zrobić.

Chroń uszy zimą

Odpowiednia higiena ucha nie zależnie od pory roku

Niezależnie jaka pora roku nam aktualnie sprzyja należy pamiętać o podstawie jaką jest odpowiednia higiena ucha. O tym w jaki sposób powinno się dbać o czystość pisaliśmy tutaj. Warto sprawdzić czy aktualna higiena jest podobna, identyczna czy raczej znacząco odbiega od rad zawartych w naszym poście.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *